Platidla

  • Mince První republiky

    Mince První republiky

    Za jednu československou korunu jste si mohli koupit mnohem víc, než je dnes možné koupit za českou korunu. I proto existoval dvouhaléř.

  • Mince za „slovenského štátu“ v letech 1939 – 1945

    Mince za „slovenského štátu“ v letech 1939 – 1945

    Slovenská koruna za druhé světové války nebyla tak bezvýznamnou měnou jako koruna protektorátní. Slovenská ekonomika přesto nebyla v té době soběstačná a byla silně závislá na nacistickém Německu, jehož bylo Slovensko loutkovým státem.

  • Mince protektorátu Čechy a Morava

    Mince protektorátu Čechy a Morava

    Po obsazení českých zemí nacisté ignorovali poměr marky k československé koruně a vymysleli novou měnu – protektorátní korunu (značka byla pouze K.). Ta byla směnná pouze s říšskou markou a de facto bezcenná. Samotné mince nebyly kvalitní.

  • Mince poválečné Československé republiky (1947 – 1953)

    Mince poválečné Československé republiky (1947 – 1953)

    Po druhé světové válce došlo k měnové reformě, protože se na území tehdejšího Československa vyskytovalo velké množství platidel (říšská marka, protektorátní koruna, slovenská koruna, platidla Polska, Maďarska, SSSR a také různé válečné poukázky). Proto došlo v roce 1945 k měnové reformě všech měn 1:1, ale jen do výše 500 Kčs.

  • Mince socialistického Československa v letech 1953-1960

    Mince socialistického Československa v letech 1953-1960

    V této době v Československu už vládli komunisté a na mincích se objevily bolševické symboly. Do názvu se přesto výraz „socialistická“ dostalo až s novou ústavou v roce 1960.

  • Mince ČSSR v letech 1960 – 1989

    Mince ČSSR v letech 1960 – 1989

    Roku 1960 přijalo Československou ústavu, země se přejmenovala na Československou socialistickou republiku a přijala nový státní symbol, naprosto odporující heraldickým pravidlům. Lev dostal nad hlavu rudou hvězdu a ztratil korunu, Slovensko získalo zcela nový znak. I to se odrazilo na měně.

  • Mince v Československu po roce 1989

    Mince v Československu po roce 1989

    Po jistých útrapách se z Československé socialistické republiky stala Česká a Slovenská Federativní Republika, země změnila státní symboly. I to se odrazilo na mincích a bankovkách. Změny vydržely ale jen pár let do rozpadu země.

  • Slovenské mince do přijetí eura

    Slovenské mince do přijetí eura

    Ještě než Slováci předběhli Čechy a v roce 2009 jako jedna z prvních zemí v regionu přejali euro, což vedlo na příklad k odklonu investorů od Česka, používali v letech 1993 – 2009 Slovenskou korunu.

  • Platidla České republiky

    Platidla České republiky

    Česká koruna vznikla spolu s Českou republikou roku 1993. Od té doby jsme se dočkali postupného rušení haléřových mincí (10, 20 a 50 haléřů). Z bankovek už zmizely modré dvacetikoruny a růžové padesátikoruny.