Jan Ámos Komenský razil heslo „škola hrou“. Nám to přijde jako skvělý nápad, jak se něco naučit. Proto v této rubrice najdete různé kvízy a hry na rozličná témata. Potrápíte mozkové závity a díky tomu se i něco zajímavého dozvíte. Zahrajte si s námi!
Nedávno se jeden z dílů pořadu Hydepark Civilizace na ČT24 zabýval češtinou i nářečími. Podívejte se na mapku nářečí a rovnou si můžete vyzkoušet náš kvíz. Víte co je třeba pikador, křak nebo kopisť?
27. května 1942 provedli českoslovenští výsadkáři úspěšný atentát na Reinharda Heydricha. Co si o tomto velmi významném činu druhé světové války pamatujete?
Znáte dobře české osobnosti? Dokážete je poznat na fotkách? A seřadíte naše prezidenty? A víte, čeho je Česko největším vývozcem na světě? Vyzkoušejte náš všeobecný a pěkně zapeklitý test!
Den 8. května 1945 bylo osvobozeno české území od nacistů, i když poslední výstřely padly jiný den. Co všechno víte o Pražském povstání a osvobození Československa? Vyzkoušejte se v našem testu. Ale upozorňujeme, není úplně nejlehčí, ale pokud čtete naše příspěvky, stránky i Facebook, nemůže Vás snad nic vyvézt z míry.
Čeština má jako každý jazyk svá zákoutí. Rusové musí na příklad rozeznávat, kdy psát o a kdy a. U nás je to pověstné y a i. Zkuste si vyplnit test z vyjmenovaných slov, najdete tu i pár chytáků, ale pomoci Vám mohou nápovědy.
Hra pro začátečníky – zkuste na slepé mapce ČR odhadnout umístění našich měst s počtem obyvatel nad 50 tisíc. Můžete se orientovat pomocí řek, dálnic nebo větších měst, která jsou znázorněna tmavšími místy.
Baťa, to je pojem. A nejen v Česku. Dodnes původem česká společnost prodává boty po celém světě. Co ale víte o jejím osudu a zakladatelích? Vyzkoušejte se ze znalostí o fenoménu Baťa, který ovlivnil nejen Zlín, ale vlastně celý svět – nejen levnými botami, ale třeba i novými manažerskými teoriemi.
Víte, kdy vznikla česká hymna? Kdo ji složil a kdo napsal text? Učili jsme se to přeci už na základní škole. Vyzkoušejte se, co si ještě pamatujete a co o naší hymně nevíte.