Evropská unie chrání české výrobky jako špekáčky, hořické trubičky nebo syrečky.

Evropská unie se snaží chránit tradiční regionální speciality před falsifikací a zároveň se snaží zajistit jejich kvalitu. Ochraně se dostalo i zhruba šedesáti českým výrobkům. Díky tomu na příklad museli v Německu přestat vyrábět okopírované karlovarské lázeňské oplatky, protože i těm se dostalo ochrany ve prospěch českých výrobců.

A kterých českých výrobků se ochrana týká? Namátkou českého piva, olomouckých tvarůžků, loveckého salámu, hořických trubiček, štramberských uší, třeboňského kapra apod. Seznam naleznete na příklad zde.

Není to tak dlouho, co se podařilo odhalit, že kvalita potravin je značně vyšší v západní Evropě než v Evropě střední a východní. A to dokonce i u jednoho výrobce, který záměrně na východ dodává méně kvalitní variantu svého výrobku. Jediný výrobek, který byl všude stejně kvalitní, byly čokolády Milka. I proti tomu, aby se na východní trh dostávalo nekvalitní jídlo, se snaží EU zakročit.

Stejný boj proti nekvalitě stojí proti zbytečně diskutovanému „zákazu“ rumu nebo pomazánkového másla. V podstatě jde o stejný princip. To, co se v Česku tradičně nazývá rumem, nemá s pravým rumem nic společného (ten je vyráběn z cukrové třtiny, nikoliv z brambor). Stejně tak pomazánkové máslo nemá s máslem nic společného. Jde o možná přehnanou byrokracii, ale z logiky věci jde o správný krok. Stejné by to totiž bylo, kdyby někdo vydával chemicky vyráběné „pivo“ z prášku za pravé české pivo. Ale to díky ochraně EU nejde.


Uveřejněno

v

od

Značky: