České vynálezy

 • Hydronaut H03 – česká mise do vesmíru

  Hydronaut H03 – česká mise do vesmíru

  V roce 2010 se v Praze uskutečnil 61. Mezinárodní astronautický kongres, na kterém byly prezentovány stovky různých příspěvků v oblasti biologie v kosmonautice, robotiky, pilotovaných letů k Měsíci a Marsu, navigace, atd. Mezi nimi se také objevil příspěvek Čecha jménem Matyáš Šanda, který se se svým „hydronautem“ rozhodl otevřít větší možnosti pro výcvik budoucích astronautů ale také pro vědecké pracovníky zkoumající naši…

 • Významný výzkum aerodynamiky a nadzvukových rychlostí

  Významný výzkum aerodynamiky a nadzvukových rychlostí

  Takzvané Machovo číslo, nebo-li poměr rychlosti pohybujícího se objektu vůči rychlosti zvuku, jež se užívá celosvětově k vyjadřování hodnot nadzvukových rychlostí nese jméno významného fyzika a filosofa Ernsta Macha, který se narodil v Chrlicích u Brna.

 • Významný elektrotechnik a technik

  Významný elektrotechnik a technik

  “Moravským Edisonem“ byl Erich Roučka nazýván nikoli proto, že se se slavným americkým vynálezcem setkal a diskutoval s ním své nápady, ale hlavně pro svou práci jež se rozprostírala do nebývalé šíře na poli techniky a medicíny.

 • První železnice na evropském kontinentě

  První železnice na evropském kontinentě

  František Josef Gerstner navrhl koněspřežnou železnici mezi Českými Budějovicemi a Lincem. Tu pak podle jeho plánu a dozoru stavěl jeho syn Fratišek Antonín Gerstner. Za mimořádné zásluhy na poli vědy udělil v roce 1808 císař František II. Františku Josefu Gerstnerovi Leopoldův řád a o dva roky později jej dědičně povýšil do šlechtického stavu.

 • První záchytná protialkoholní stanice na světě

  První záchytná protialkoholní stanice na světě

  V roce 1948 založil protialkoholní oddělení psychiatrické kliniky nemocnice U Apolináře v Praze a v roce 1951 první záchytnou protialkoholní stanici na světě – český psychiatr Jaroslav Skála.

 • Vývoj tiskařských a reprodukčních technik

  Vývoj tiskařských a reprodukčních technik

  Nové tiskařské a reprodukční techniky vzešly z práce českého malíře, grafika a vynálezce Jakuba Husníka.

 • Kostka cukru

  Kostka cukru

  Kostka cukru nebo chcete-li cukr v kostkách – tak to je jedna z mnoha drobností, kterou dnes považujeme za samozřejmost a která poprvé spatřila světlo světa právě na území dnešní České republiky v Dačicích. Kde se vlastně vzal ten nápad na cukr v kostkách? Do této doby se totiž cukr běžně dodával v podobě homolí…

 • Spřádání a výroba nanovláken

  Spřádání a výroba nanovláken

  Spřádání a výrobu materiálů založenou na bázi tzv. nanovláken vyvinul vědecký tým Technické Univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka. Nanovlákna jsou přibližně tisíckrát tenčí než lidský vlast a český výzkumný tým zvládl vývoj technologie umožňující průmyslovou výrobu textilních materiálů založených na těchto vláknech.

 • Léčebné přípravky – Duviragel, Vistide, Hepsera aj.

  Léčebné přípravky – Duviragel, Vistide, Hepsera aj.

  Účinné léky proti oparům, proti viru pásového oparu, virovému zánětu oční sliznice, viru pravých neštovic, proti žloutence typu B a především vysoce účinné preparáty proti AIDS má na svém kontě výzkumný tým českého organického chemika Antonína Holého, který působil na Ústavu organické chemie a biochemie akademie věd České republiky.

 • Ruchadlo

  Ruchadlo

  Známým českým vynálezem je ruchadlo, což je pluh s radlicí, která ornici nejen krájí a obrací, ale také jemně drolí a kypří. Jeho autory byli František Veverka a Václav Veverka z Rybitví u Pardubic, známí jako “bratranci Veverkové“. Jejich rodný domek se zachoval do dnešních dnů.