Území

 • Lužice

  Lužice

  Tato země, ležící na sever od českých Lužických hor, které od ní získaly název, byla po několik staletí součástí Českého státu a stále v ní žijí zbytky původního slovanského obyvatelstva. Sláva slovanských obyvatel Lužice, kteří se nazývají Lužičtí Srbové, je dávno pryč. Dnes jich pod vlivem germanizace přežívá jen několik desítek tisíc.

 • Staré mapy

  Staré mapy

  Staré mapy českých zemí z historie. Ať už se jedná o poněkud zvláštně stylizované mapy Čech, nebo barevně odlišené země Karla IV. či nakonec mapy Československa.

 • Vývoj českého území

  Vývoj českého území

  České území se dlouhodobě rozvíjelo, kdysi poněkud nepřesné hranice se postupem času ustálily a náš stát získal na mapách svůj charakteristický tvar. Mnohdy hranice Českého státu sahaly daleko od těch současných, některá území s ním byla spjata po staletí a křivdou či špatně vedenou válkou byla ztracena.

 • Historické země a kraje

  Historické země a kraje

  Dělení českých zemí na historické země i současné kraje. Kraje sice nedodržují historické hranice, ale jejich zastánci namítají, že historické hranice vznikly nahodile a odporují logistice. Na druhé straně jsou ti, kteří považují historické hranice za nedotknutelné. Tak či onak, naše republika se dělí správně na kraje, ale pojmy Čechy, Morava i Slezsko zůstávají.