Česká republika se nyní skládá z Čech, Moravy a malé části Slezska, zvané taktéž České Slezsko, jedná se o historická území, která existovala v jednom svazku více jak tisíc let. Celková rozloha České republiky činí 78 866 km2. Jako historická hlavní města (či spíše centra) se nejčastěji uvádí pro Čechy Praha, pro Moravu Brno a pro Slezsko Opava.
ČECHY
Základní informace:
Rozloha: 52 065 km2
Hlavní město: Praha
Nejdelší řeka: Vltava (433 km)
Počet obyvatel: přibližně 6 000 000
Znak: Stříbrný lev ve skoku se zlatou zbrojí na červeném poli.
MORAVA
Základní informace:
Rozloha: 22 349 km2
Hlavní město: Brno
Nejdelší řeka: Morava (354 km z toho 269 km v Česku)
Počet obyvatel: přes 3 000 000
Znak: Červeno-stříbně šachovaná orlice se zlatou zbrojí v modrém poli.
ČESKÉ SLEZSKO
Základní informace:
Rozloha: 4 452 km2
Hlavní město: Opava
Počet obyvatel: přibližně 1 000 000
Znak: Černá orlice se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem na zlatém poli.
Kraje České republiky
Česká republika se od 1.1. 2000 dělí na 14 krajů.
Jsou jimi Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Vysočina a Zlínský kraj.
Bylo by vhodné podotknout, že současné dělení země na kraje nerespektuje historické hranice Čech, Moravy a Českého Slezska. Což způsobuje problémy v lokalizaci míst, protože například kraj Vysočina je téměř v polovině rozdělen historickou hranicí Čech a Moravy.
Důvodem, proč kraje tyto hranice nerespektují je především jejich nelogičnost vůči infrastruktuře a rázu krajiny. Jako dobrý příklad lze uvést moravské enklávy ve Slezsku.