Mechanická padací tužka VERZATILKA spatřila světlo světa poprvé v roce 1950 v továrně Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích.
Firmu Hardtmuth založil Joseph Hardtmuth, který se po přesídlení z Bavorska do Rakouska nakonec usadil v českých zemích,
kde v Českých Budějovicích založil továrnu na výrobu tužek. Franz Hardtmuth později uvedl na trh žlutě zbarvenou tužku vysoké kvality, kterou nazval Koh-i-noor podle slavného indického žlutého diamantu (Koch-i-nur = hora světla).
Franz Hardtmuth taktéž zavedl třídění vlastností tuhy, které se užívá dodnes na celém světě. Označil je písmeny a čísly; B jako black (1-8), H jako hard (1-10) a F jako firm, případně HB jako střed. Vraťme se zpět k verzatilce.
Zde byl klasický dřevěný obal tužky nahrazem mnohem trvanlivějším obalem kovovým, který zajišťuje pohyb a uchycení tuhy. Verzatilka pronikla do celého světa i proto, že díky hrotítku bylo možné tuhu snadno ostřit bez zdlouhavého ořezávání a hledání ořezávátka. S klasickou verzatilkou bylo možné napsat čáru o délce až 56 kilometrů.