V rámci jednoho projektu jsme vyhotovili mapky podle národností v Česku tak, jak je čeští občané uváděli ve sčítání obyvatel v roce 2011. Vybrali jsme z dat Českého statistického úřadu
Nevíte si rady, kam zajít v pátek 28. října oslavit náš největší státní svátek? Ve spolku Vlastenci.cz jsme pro vás připravili seznam zajímavých akcí, které se v ten den konají.
Představujeme Vám stránky České úspěchy, kde naleznete souhrn nejzajímavějších aktuálních českých úspěchů, rekordů, ale také pozvánky na akce, připomínky, výročí či zamyšlení.
Jak si Češi v porovnání se zbytkem EU vedou v ekonomice, hospodářství či průmyslu? Evropský statistický úřad Eurostat vytvořil aplikaci, v níž můžete členské země EU porovnávat až v padesáti kategoriích. A to od těch zajímavých po vcelku vtipné (jako je například produkce sýra).
Především 11. listopadu se v Evropě i Česku tradičně připínají vlčí máčky na klopu na vzpomínku našich válečných hrdinů. Je o ně velký zájem, ale sehnat takový vlčí máček je pořád problém. Vlčí máčky dlouhodobě vyrábí a prodává Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET). Spolek Vlastenci.cz se s ANLETem spojil a společně hledáme místa, kde by bylo možné vlčí máky distribuovat. Znáte ve svém okolí dobrého obchodníka, muzeum, knihovnu, antikvariát či kavárnu, kde si váží hrdinů a měli by zájem vlčí máčky nabízet? Napište nám!
Kdyby všichni byli vlastenci, nebylo by to nutné… ale bohužel, realita je jiná a v naší přírodě i městech se objevují černé skládky a místa plná odpadků. Pojďme je uklidit v rámci celostátní akce „Ukliďme Česko“. Akce běží už několik dní, hlavní termín úklidu je ale stanoven na sobotu 18. dubna. Na interaktivní mapě si můžete vybrat místo, které spolu s organizátorem akce uklidíte. Pojďme do toho! ;)
V uplynulém půlroce jste měli možnost se zúčastnit v pořadí již druhého ročníku soutěže Nová česká vlajka. Soutěž byla vyhlášena symbolicky 28. září na Den české státnosti
V sobotu 25. dubna pořádá Asociace nositelů legionářských tradic (ANGLET) v obci Křivsoudov Dny české historie.
Čeká vás bohatý program pro děti i dospělé. Například spanilá jízda více
Další z unikátních videí, které zachycuje řeč našeho prvního presidenta T. G. Masaryka. Tentokrát hovoří o budoucnosti televizního vysílání, které bylo v roce 1929, kdy byl snímek pořízen, ještě v plenkách. U nás se televize začala pořádně rozvíjet až v padesátých letech.
Server Opevnění.cz vytvořil interaktivní mapu československého opevnění. Podívejte se, kam se vydat k nejbližšímu bunkru, který měl chránit Masarykovu republiku.
Server MoveHub vytvořil infografiku s mapou, která ukazuje, jak si jednotlivé země světa vedou v takzvaném „indexu šťastné planety“ (HPI – happy planet index).
Češi se neumístili
Nevíte co pod stromeček? Připravili jsme nové motivy na náš e-shop. Co takhle si na tričko dát Masaryka? Nebo třeba heslo našich vojáků, kteří bránili hranice v roce 1938? Přijďte se podívat!
Uctěte památku válečných veteránům připnutím vlčího máčku na Vašem Facebooku i na Vaší klopě. Kde si jej obstarat naleznete v článku :-)
Kde má být bílá a červená? Co když vyvěšujeme více vlajek? A jak vlajku správně zabalit? Zde se vše dozvíte. Vyvěste vlajku na nadcházející 28. říjen a nezapomeňte ji vyfotit a poslat ji na náš e-mail! Vytvoříme virtuální „prvorepublikovou ulici“ jako za Masaryka.
Do 15. prosince můžete zasílat návrhy na ocenění Český patriot 2014, které uděluje Asociace nositelů legionářských tradic. Znáte ve svém okolí nějakého člověka, který by takové ocenění mohl získat? Neváhejte a navrhněte jej!
Když T. G. Masaryk připravoval vznik ČSR, uvažoval nad mnoha možnostmi. Však Slovensko nemělo ani stanovenou jižní hranici. Uvažoval i nad „koridorem“ propojujícím ČSR a budoucí Jugoslávii, uvažoval nad připojením Lužice. I když se nemá v historii říkat „kdyby“, tak co by se stalo, kdyby se s Čechoslováky spojili Lužičtí Srbové, Slezané nebo obyvatelé Haliče? Tuto otázku si položil autor mapky v příspěvku.
Starosta Turnova se rozhodl občanům rozdat české státní vlajky, aby je mohli vyvěsit 28. října na své domy. Chtěl by tak uctít památku nejen T. G. Masaryka, ale všech lidí, kteří se zasloužili o naši samostatnost. Kampaň, při které město rozdává 50 kusů vlajek, nazval „Vlajka pro Masaryka“.
V minulosti se uvažovalo, že Česko bude mít, podobně jako za první republiky, velký státní znak, který drží lvi. Návrh počítal s tím, že by historické Čechy nesymbolizoval dvouocasý lev, ale přemyslovská „plamínková“ orlice. Lev by symbolizoval všechny české země (tak jak tomu historicky bylo). Podívejte se.
Na státní svátek startuje druhý ročník soutěže „Nová česká vlajka“ je tady. V následujících šesti měsících budete moci předvést své umělecké sklony i vexilologické znalosti a nově i soutěžit o hodnotné ceny.
Stovky lidí v neskutečném horku vystoupaly z Bystřice ve Slezsku až na vrch Polední, kde stojí pomník legionáře a generála československé armády Josefa Šnejdárka, který se vyznamenal v Sedmidenní válce o Těšínsko v dobách zrodu naší republiky.