Novinky na stránkách Vlast.cz
Jako každý rok, i letos Vám přinášíme přehled toho, kam je možné jít slavit 28. říjen.
Letos je to trochu jiné, protože se stoletým výročím se pojí desítky, možná
V rámci jednoho projektu jsme vyhotovili mapky podle národností v Česku tak, jak je čeští občané uváděli ve sčítání obyvatel v roce 2011. Vybrali jsme z dat Českého statistického úřadu
Nevíte si rady, kam zajít v pátek 28. října oslavit náš největší státní svátek? Ve spolku Vlastenci.cz jsme pro vás připravili seznam zajímavých akcí, které se v ten den konají.
V letošním roce jsme si připomněli 95. výročí zahájení práce tzv. rozhraničovací – delimitační komise na Těšínsku, která měla za úkol stanovit a vytyčit hraniční čáru mezi Polskem a Československem. To se bohužel neobešlo bez komplikací, při nichž došlo i k obětem na životech.
Chcete uctít památku válečných veteránů připnutím vlčího máčku? Můžete tak udělat pomocí Facebooku, stačí kliknout na tento odkaz, kde stiskněte tlačítko „Join Now“ a následujte jednoduché pokyny. Pak se vlčí máček objeví na Vaší profilové fotografii.
Pokud máte zájem nosit vlčí máček na klopě, není nic snadnějšího než si jej objednat či přijít zakoupit od ANLETu, který vlčí máky vyrábí a distribuuje – pokračujte zde.
Představujeme Vám stránky České úspěchy, kde naleznete souhrn nejzajímavějších aktuálních českých úspěchů, rekordů, ale také pozvánky na akce, připomínky, výročí či zamyšlení.
Přinášíme Vám seznam akcí, které se konají k příležitosti 97. výročí vzniku samostatného československého státu. Doufáme, že Vám následující seznám pomůže při rozhodování, co o státní svátek dělat.
Jak si Češi v porovnání se zbytkem EU vedou v ekonomice, hospodářství či průmyslu? Evropský statistický úřad Eurostat vytvořil aplikaci, v níž můžete členské země EU porovnávat až v padesáti kategoriích. A to od těch zajímavých po vcelku vtipné (jako je například produkce sýra).
Především 11. listopadu se v Evropě i Česku tradičně připínají vlčí máčky na klopu na vzpomínku našich válečných hrdinů. Je o ně velký zájem, ale sehnat takový vlčí máček je pořád problém. Vlčí máčky dlouhodobě vyrábí a prodává Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET). Spolek Vlastenci.cz se s ANLETem spojil a společně hledáme místa, kde by bylo možné vlčí máky distribuovat. Znáte ve svém okolí dobrého obchodníka, muzeum, knihovnu, antikvariát či kavárnu, kde si váží hrdinů a měli by zájem vlčí máčky nabízet? Napište nám!
Kdyby všichni byli vlastenci, nebylo by to nutné… ale bohužel, realita je jiná a v naší přírodě i městech se objevují černé skládky a místa plná odpadků. Pojďme je uklidit v rámci celostátní akce „Ukliďme Česko“. Akce běží už několik dní, hlavní termín úklidu je ale stanoven na sobotu 18. dubna. Na interaktivní mapě si můžete vybrat místo, které spolu s organizátorem akce uklidíte. Pojďme do toho! ;)
V uplynulém půlroce jste měli možnost se zúčastnit v pořadí již druhého ročníku soutěže Nová česká vlajka. Soutěž byla vyhlášena symbolicky 28. září na Den české státnosti
Kdy a kde můžete v následujících třech dnech vidět spojenecký vojenský konvoj? Ještě v neděli to stihnete v Pardubicích, Vyškově a Liberci. V pondělí a v úterý budou stroje k vidění v Praze. Podrobnosti v tomto článku.
V sobotu 25. dubna pořádá Asociace nositelů legionářských tradic (ANGLET) v obci Křivsoudov Dny české historie.
Čeká vás bohatý program pro děti i dospělé. Například spanilá jízda více
Další z unikátních videí, které zachycuje řeč našeho prvního presidenta T. G. Masaryka. Tentokrát hovoří o budoucnosti televizního vysílání, které bylo v roce 1929, kdy byl snímek pořízen, ještě v plenkách. U nás se televize začala pořádně rozvíjet až v padesátých letech.
Po internetu se už delší dobu šíří mýtus, že Evropská unie zakázala tradiční české zabijačky. Je to několik let stará lež, na kterou jsme se zprvu chytli i my. EU zabijačky vůbec neomezuje, naopak český stát (resp. československý) reguluje zabijačky už v podstatě od padesátých let.
Server Opevnění.cz vytvořil interaktivní mapu československého opevnění. Podívejte se, kam se vydat k nejbližšímu bunkru, který měl chránit Masarykovu republiku.
Zřejmě jediná dochovaná nahrávka hlasu Karla Čapka. Poslechněte si jeho štědrovečerní poselství z roku 1937, rok před mnichovskou krizí a rok před jeho smrtí. Je tomu právě 76 let, co Karel Čapek na následky zápalu plic a těžkého psychického rozpoložení zemřel. Nahrávka je v češtině i angličtině, Karel Čapek hovoří v čase zhruba 2:45.
Server MoveHub vytvořil infografiku s mapou, která ukazuje, jak si jednotlivé země světa vedou v takzvaném „indexu šťastné planety“ (HPI – happy planet index).
Češi se neumístili
Nevíte co pod stromeček? Připravili jsme nové motivy na náš e-shop. Co takhle si na tričko dát Masaryka? Nebo třeba heslo našich vojáků, kteří bránili hranice v roce 1938? Přijďte se podívat!
Minulý týden nás náhle opustil Dušan Drahoňovský, náš dobrý přítel, zakladatel spolku Vlastenci.cz a v neposlední řadě také významný činovník České obce sokolské, vysokoškolský učitel, zapálený vědec a chemik, milovník vážné hudby, velký vlastenec, hrdý Čech a Čechoslovák.