V Praze, Brně i jiných městech se konají vzpomínkové akce, promítání nebo pochody na paměť odvážného i zoufalého protestu studenta Jana Palacha proti okupaci.
Připomíná se s tím také tzv. „Palachův týden“ z roku 1989, který byl předzvěstí konce totality. Jednalo se největší vzedmutí občanů proti totalitě od 70. let.
Na první výročí připadá 45 let, na druhé 25 let. Nezapomínejme!
Praha
Knihovna Václava Havla si tuto klíčovou událost moderních československých a českých dějin připomene 16. ledna 2014 v 17 hodin pietním aktem u hlavní budovy Filozofické fakulty UK v Praze, průvodem (17:30) na Václavské náměstí, projekcí filmu o Agnieszce Hollandové (18:30) v Lucerně a debatou s pamětníky a přímými účastníky v Mramorovém sále Paláce Lucerna (20:00). Více zde.
Vzpomínkové akce připravuje i Palachova fakulta – Filozofická fakulta UK. Palachův týden zahájí ve středu 15. ledna beseda s názvem Proti zlu, na které právě stačím: občanská činnost včera a dnes. Jako hosté debaty vystoupí Petruška Šustrová, Jan Čižinský, Tomáš Jungwirth a Tereza Mašková.
Po skončení besedy bude představen nultý ročník Literární soutěže Jana Palacha, jež je určena studentům středních škol.
Následovat bude divadelní hra od studia DEMÚZA a koncert skupiny Cirkus Cermaque.
Od 18 hodin představí autoři multimediálního portálu janpalach.cz jeho ruskou, italskou a tibetskou jazykovou mutaci, na prezentaci volně naváže vernisáž výstavy o tzv. živých pochodních.
Program v 19:30 zakončí projekce nové verze filmu Hořící keř režisérkyAgnieszky Holland, připraveno je i setkání se scenáristou Štěpánem Hulíkem.
V neděli 19. ledna Palachův týden symbolicky zakončí mše svatá se vzpomínkou na Jana Palacha celebrovaná Tomášem Halíkem.
Brno
Tichá vzpomínka spojená s odhalením Palachovy masky od brněnské výtvarnice Pavly Kačírkové proběhne 17. ledna od 17. hodin v Uličce Václava Havla.
Hradec Králové
Všechny srdečně zveme 15. ledna 2014 od 18:30 k Pedagogické fakultě UHK, kde proběhne pietní setkání, podobné tomu před 45 lety.
23. ledna od 18:30 na Filozofické fakultě UHK (učebna B9) proběhne promítání dobových dokumentů z let 1968 a 1969 z Prahy a Hradce Králové, promluví také pamětník událostí pan docent Miroslav Rázek.
27. ledna až 7. února 2014 bude probíhat v objektu společné výuky UHK (budova A) v Hradecké ulici výstava, zachycující Palachův čin a jeho odkaz v širším kontextu od Pražského jara do Sametové revoluce.
„Odkaz Jana Palacha dokázal roku 1969 vyburcovat z letargie celou zemi a našel své velké naplnění před a během Sametové revoluce 1989. Odkaz jeho činu, ač je jeho forma nahlížena různě, bychom neměli zapomínat,“ říká Pavel Žalský, student FF a PdF.