LEGIONÁŘSKÝ POMNÍK HRDINŮM OD ZBOROVA SE VRACÍ NA SPOŘILOV
Myšlenka vrátit pomníky věnované památce československých legionářů a připomenutí jejich hrdinských činů za 1. světové války ožila poté, co se po roce 1989 do naší vlasti vrátila svoboda a demokracie. Všechny památníky naší pohnuté minulosti totiž patří na místo, kde stály! Nebýt nacistů, tak tam stojí dodnes. Nebýt komunistů, tak už tam dávno byly!
S radostí podáváme všem štědrým dárcům i všem příznivcům obnovy památníku prvního odboje na Roztylském náměstí na Spořilově dobrou zprávu:
„Veřejná sbírka na obnovu této jedinečné vojensko-historické památky – vzácného díla sochaře legionáře bratra Karla Babky, sochy Hrdinům od Zborova, odhalené v roce 1937, probíhala na územ
Díky bratrské spolupráci s Asociací pro obnovu legionářských tradic ANLeT, která byla pověřena organizací Sbírky, a jejímu prezidentovi pplk.v.z. Ing. Jaroslavu Houškovi, se podařilo nashromáždit na bankovním účtu a na darech občanů s využitím sběracích listin velmi pěknou částku v celkové výši 107 725,- Kč.í České republiky v období od 5. května 2008 do 31. května 2009, kdy úspěšně skončila.“
Po roce od vyhlášení letákem o Veřejné sbírce na památném náměstí ruského legionáře – generála Karla Kutlvašra v Nuslích u příležitosti oslav ukončení druhé světové války v květnu roku 2008 se díky společnému úsilí všech pořadatelů Sbírky – ústředí odbojových a vlasteneckých organizací a občanských sdružení a jejich místních orgánů na Spořilově: Českého svazu bojovníků za svobodu, České obce sokolské, Masarykova demokratického hnutí a Úřadu Městské části Praha 4 podařilo oslovit veřejnost nejenom na Spořilově a v Praze 4, avšak prostřednictvím těchto organizací a jejich členů i v celé Praze, celé naší vlasti i v zahraničí. Tak se o naší sbírce ve prospěch obnovy sochy ruského legionáře od Zborova dověděli Sokolové i naši krajané v australském Sydney, právě tak jako členové Sokola Mnichov, Paříž nebo Vídeň. Velkou pomoc při vyhlášení Veřejné sbírky poskytly sdělovací prostředky jako mediální partneři, zejména noviny Městské části Praha 4 TUČŇÁK, NÁRODNÍ OSVOBOZENÍ, SOKOL, KALEIDOSKOP, ČAS a ČESKÝ ZÁPAS.
Náš vřelý dík za pomoc a spolupráci náleží zejména redakci internetových SPOŘILOVSKÝCH NOVIN.
Na 15. zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 4 dne 20. června 2013 seznámili členové Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova (dále Sboru) pana starostu Pavla Caldra, zástupce starosty, další členy vedení, radní a zastupitele MČ Praha 4 s dosažením závažného kroku při obnově, jakým je zhotovení modelu repliky pomníku. Podařilo se uskutečnit po dlouhých čtyřech letech od ukončení veřejné sbírky, a to právě díky finančním darům občanů ze Spořilova, Prahy 4 a grantu Magistrátu hlavního města Prahy za celkovou částku 20 000,- Kč.
Na plenárním zasedání Zastupitelstva Prahy 4 vystoupil na toto téma v krátkém tříminutovém slově člen představenstva Sboru Vladimír Prchlík. V úvodu interpelace připomněl význam dějinných událostí z minulosti pro současnou i budoucí společnost. Jako aktuální příklady z nedávných dnů uvedl 18. červen 1942 jako den 51. výročí hrdinského boje Československých parašutistů vyslaných z Velké Británie k uskutečnění atentátu na Zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha v jejich nerovném boji s nacistickou přesilou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, 21. červen 1621 jako výroční den popravy 27. českých pánů po porážce na Bílé Hoře a blížící se 96. výročí památné bitvy u Zborova dne 2. července 2013.
Je výrazem našich díků a vděčnosti připomenout si právě dnes hrdinství československých legionářů a vyjádřit úctu všem hrdinům, bez nichž bychom dnes nežili ve svobodné a demokratické české společnosti. V závěru interpelace požádal všechny přítomné o plnou podporu dlouholetého úsilí o obnovu pomníku Hrdinům od Zborova, který je zařazen do celostátního projektu Ministerstva obrany České republiky „LEGIE 100“ na počest stého výročí založení Československých legií v roce 1914 v Paříži.
V předsálí velkého zasedacího sálu Radnice v Nuslích byl na výstavce představen model repliky pomníku v měřítku 1:20 a další dokumenty a fotografie k veřejné sbírce občanů Spořilova a Prahy 4. Model repliky původního pomníku s jeho okolím vypracoval do všech podrobností umělecký sochař Karel Holub z Prahy 8 – Kobylis. S použitím moderních zobrazovacích prostředků se tomuto významnému umělci podařilo velmi věrně a plasticky vyjádřit historický dojem této slavnostní události – sochy a jejího okolí, jež tvoří vynikající výtvarný celek. Model se těšil velké pozornosti radních a zastupitelů, kteří často svými dotazy projevovali živý zájem o tuto historickou památku, která stála od června roku 1937 na Roztylském náměstí na Spořilově . Za 2. světové války byla německými okupanty v červnu roku 1940 odstraněna a zcela zničena.
S plnou podporou této sbírce na obnovu památky hrdinů 1. světové války – Československých legionářů v boji za národní samostatnost a demokracii pod vedením profesora T.G. Masaryka jsme se setkali u nejvyšších představitelů – předsedy a členů vlády České republiky. Písemně vyjádřili svůj obdiv a svoji osobní plnou společenskou a morální podporu pořadatelům této Sbírky.
Vyjádřili naši společnou povinnost dbát na připomenutí českých národních tradic naší slavné minulosti, bez nichž by nevznikl v roce 1918 ani samostatný svobodný a demokratický stát Československá republika.
V tom spatřujeme morální vítězství společného úsilí všech těch, kteří přispěli nejenom hmotnými dary, avšak často vyjádřili své vlastenecké postoje v rozhovorech a při četných osobních setkáních členů Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova s občany Spořilova, a to bez rozdílu na jejich společenské postavení, politické přesvědčení nebo náboženské vyznání.
Každý občan – dárce věnoval na tuto ušlechtilou a závažnou činnost tolik, kolik mohl a svobodně daroval. Ještě jednou vřelé díky všem dárcům. Jejich podpory si velmi vážíme a budeme i nadále velmi usilovat o brzkou obnovu Památníku obětem a hrdinům – Československým legionářům na Roztylském náměstí Spořilově.
Článek zaslal bratr ing.Vladimír Prchlík ze Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova.