Věděli jste, že…?
-
Československé legie přímo i nepřímo ovládaly území jednou a půl krát větší než Evropa
Po tzv. Čeljabinském incidentu ze 14. května 1918 se museli českoslovenští legionáři v Rusku utkat se stále sílícími bolševiky, kteří půl roku předtím v Petrohradě provedli úspěšný převrat známý jako „Velká říjnová revoluce“. Ač legionáři a československé vedení neměli v úmyslu do ruské občanské války zasahovat, kvůli zmíněnému incidentu bolševici vyhlásili, že každý ozbrojený legionář bude zastřelen. Naši vojáci se rozhodně vzdát nebo…
-
Česko je 10 let v Evropské unii. Co nám členství dalo?
Místo kritizování, nadávání a mrmlání jsme se rozhodli vzít pár čísel o tom, co nám přináší členství v Evropské unii. Je to totiž přesně 10 let, co Česko do unie na základě referenda vstoupilo.
-
Čech průměrně vypije 7 piv týdně, i díky tomu jsme první ve světovém žebříčku
Statistiky hovoří jasně, Češi jsou dlouhodobě největšími pijáky piva na světě. V průměru jeden Čech vypije 7,6 piva týdně, Češka 2,3 půllitru. Pivovarnický průmysl u nás zaměstnává přímo i nepřímo 24 tisíc lidí, ročně se u nás uvaří kolem 18 tisíců hektolitrů piva a nejvíc se ho vyveze do Německa a na Slovensko.
-
Čeští lékaři úspěšně vyhrávají nad zákeřnou leukémií
Leukémie jsou zákeřná nádorová onemocnění, která postihují celý organismus člověka. Leukémie jsou nejčastějším nádorovým onemocněním dětského věku. Udává se, že se v průměru vyskytuje 13 případů na 100 000 obyvatel za rok. Čeští lékaři však s tímto zabijákem nehodlají přestat bojovat. Dokazuje to i průzkum, který probíhal v letech 2002 až 2007. Čeští lékaři vedli studii, která sledovala stav mladých pacientů. Do výzkumu se zapojilo…
-
Hokejové puky z Česka budou i v Soči. Objevily se tam záhadně
Hokejisté budou v Soči hrát s českými puky. Nikdo ale neví, jak se puky s nápisem „Made in Czech republic“ do Ruska dostaly. Aby to bylo ještě víc zamotané, Rusové tvrdí, že puky vyrobili v Rusku. Puky zřejmě vznikly v náchodské firmě Rubena. Češi tradičně dodávají kvalitní puky na mistrovství světa i do NHL.
-
Kdybyste si chtěli koupit nejdražší obraz českého autora, potřebujete přes 50 milionů korun.
Nejvíce ceněným českým malířem je František Kupka. Z pomyslného žebříčku pěti nejdráže prodaných obrazů na aukcích v České republice zaujímají Kupkovy obrazy první čtyři místa. Doposud nejdražší obraz se prodal v roce 2012 i s aukčními poplatky za 57,42 milionů Kč. Jedná se o abstraktní obraz z roku 1913 s názvem Tvar modré. Oproti nejdražším obrazům na světě vypadá cena toho českého téměř směšně. Kdybyste chtěli…
-
Český lyžařský svaz je nejstarší na světě.
Za tradiční země spojené s lyžováním jsou dnes považovány Švýcarsko, Norsko, Švédsko a Finsko. A přes to byl úplně první Svaz lyžařů založen 21. listopadu 1903 v hospůdce Ráj v Jablonci nad Jizerou. Zakládajícími kluby byly Český Ski klub Praha, Český Krkonošský spolek Ski Jilemnice a Český Ski klub Vysoké nad Jizerou, předsedou nově vzniklého svazu byl jmenován krkonošský učitel Jan Buchar,…
-
V České republice je nejstarší palírna na světě
O Češích je všeobecně známo, že se rádi napijeme. A pijeme nejen pivo, s chutí si dáme také něco silnějšího, proto asi nepřekvapí, že nejstarší nepřetržitě fungující palírna alkoholu na světě se nachází právě u nás. Možná narazíte na informaci, že nejstarší palírna Bushmills je v Irsku. Ovšem jedná se o nejstarší palírnu whisky fungující od roku 1608, česká palírna U Zeleného stromu svou historii začala psát o 90 let…
-
České židle TON získaly nejprestižnější ocenění za design. Zná je celý svět
Dřevěná židle Merano získala v nedávné době čtyři prestižní ocenění. A není jediným výrobkem z českého TONu, kterým se to teď daří. Hned další dva modely židlí získaly světové uznání. Titul Good Design 2013 získala „tramvajová“ židle Tram od rakouského návrháře Thomase Feichtnera a „pérovací“ židle Mojo od slovenského designéra Michala Riabiče. Tram mimo to už vloni získala ocenění German Design…
-
První rozhlasová hlasatelka byla Češka
První rozhlasovou hlasatelkou byla Češka. Jmenovala se Emilie Tučková-Kočová a poprvé se její hlas nesl éterem už v květnu 1923. Jenže její kariéra na vlnách vzala rychle za své, protože si její manžel nepřál, aby na sebe poutala příliš velkou pozornost. Zdroj: kultura21.cz