Přinášíme Vám seznam akcí, které se konají k příležitosti 97. výročí vzniku samostatného československého státu. Doufáme, že Vám následující seznám pomůže při rozhodování, co o státní svátek dělat.
Především 11. listopadu se v Evropě i Česku tradičně připínají vlčí máčky na klopu na vzpomínku našich válečných hrdinů. Je o ně velký zájem, ale sehnat takový vlčí máček je pořád problém. Vlčí máčky dlouhodobě vyrábí a prodává Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET). Spolek Vlastenci.cz se s ANLETem spojil a společně hledáme místa, kde by bylo možné vlčí máky distribuovat. Znáte ve svém okolí dobrého obchodníka, muzeum, knihovnu, antikvariát či kavárnu, kde si váží hrdinů a měli by zájem vlčí máčky nabízet? Napište nám!
V sobotu 25. dubna pořádá Asociace nositelů legionářských tradic (ANGLET) v obci Křivsoudov Dny české historie.
Čeká vás bohatý program pro děti i dospělé. Například spanilá jízda více
Další z unikátních videí, které zachycuje řeč našeho prvního presidenta T. G. Masaryka. Tentokrát hovoří o budoucnosti televizního vysílání, které bylo v roce 1929, kdy byl snímek pořízen, ještě v plenkách. U nás se televize začala pořádně rozvíjet až v padesátých letech.
Server Opevnění.cz vytvořil interaktivní mapu československého opevnění. Podívejte se, kam se vydat k nejbližšímu bunkru, který měl chránit Masarykovu republiku.
V minulosti se uvažovalo, že Česko bude mít, podobně jako za první republiky, velký státní znak, který drží lvi. Návrh počítal s tím, že by historické Čechy nesymbolizoval dvouocasý lev, ale přemyslovská “plamínková” orlice. Lev by symbolizoval všechny české země (tak jak tomu historicky bylo). Podívejte se.
“Československo přijalo s protestem,” píše palcový titulek Národních listů ze dne 1. října 1938. O den dříve přijala československá vláda “dohodu čtyř mocností” z Mnichova, na jejímž základě přišlo o sudety ve prospěch Německa. Později ztratilo další území ve prospěch Maďarska a Polska.
ANLET pořádá 13. září 2013 první ročník pochodu ve stopách výsadku skupiny Spelter. Pokud se registrujete včas, můžete po absolvování pochodu získat pamětní medaili. Ve spolupráci s domácím odbojem dokázala skupina Spelter sjednotit 12 různých odbojových skupin přibližně s 200 členy. Organizace působila od května 1944 až do konce války v oblasti od Brtnice k Moravským Budějovicím.
Až do konce roku 2015 budeme moci ve vojenském muzeu na Žižkově navštívit výstavu V zákopech první světové války. Byli jsme na zahájení a zde je krátká pozvánka i s krátkým rozhovorem s jedním z autorů – Michalem Burianem. Zároveň chceme uspořádat komentovanou prohlídku, napište nám, máte-li zájem se zúčastnit!
Než si vyrazíte někam užívat dny volna, vzpomeňte si na důvod tohoto státního svátku. Vzpomeňme na naše předky, kteří se přesně před 69 lety radovali z konce doposud nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva. Ve světle posledních událostí na Ukrajině najednou odkaz na konec druhé světové války vypadá živěji, než jsme si ještě před rokem uvědomovali.