české výrobky

 • Čech průměrně vypije 7 piv týdně, i díky tomu jsme první ve světovém žebříčku

  Čech průměrně vypije 7 piv týdně, i díky tomu jsme první ve světovém žebříčku

  Statistiky hovoří jasně, Češi jsou dlouhodobě největšími pijáky piva na světě. V průměru jeden Čech vypije 7,6 piva týdně, Češka 2,3 půllitru. Pivovarnický průmysl u nás zaměstnává přímo i nepřímo 24 tisíc lidí, ročně se u nás uvaří kolem 18 tisíců hektolitrů piva a nejvíc se ho vyveze do Německa a na Slovensko.

 • Hokejové puky z Česka budou i v Soči. Objevily se tam záhadně

  Hokejové puky z Česka budou i v Soči. Objevily se tam záhadně

  Hokejisté budou v Soči hrát s českými puky. Nikdo ale neví, jak se puky s nápisem „Made in Czech republic“ do Ruska dostaly. Aby to bylo ještě víc zamotané, Rusové tvrdí, že puky vyrobili v Rusku. Puky zřejmě vznikly v náchodské firmě Rubena. Češi tradičně dodávají kvalitní puky na mistrovství světa i do NHL.

 • Tomáš Baťa – „český Henry Ford“

  Tomáš Baťa – „český Henry Ford“

  Podnikatel, budovatel, vizionář. Metody „českého Henryho Forda“ Tomáše Bati používá dodnes celý svět. A jeho společnost nadále celý svět obouvá.

 • České židle TON získaly nejprestižnější ocenění za design. Zná je celý svět

  České židle TON získaly nejprestižnější ocenění za design. Zná je celý svět

  Dřevěná židle Merano získala v nedávné době čtyři prestižní ocenění. A není jediným výrobkem z českého TONu, kterým se to teď daří. Hned další dva modely židlí získaly světové uznání. Titul Good Design 2013 získala „tramvajová“ židle Tram od rakouského návrháře Thomase Feichtnera a „pérovací“ židle Mojo od slovenského designéra Michala Riabiče. Tram mimo to už vloni získala ocenění German Design…

 • Tatra je třetí nejstarší automobilka

  Tatra je třetí nejstarší automobilka

  Tatra je jednou z nejstarších světových automobilek, v dnešní době vyrábí především nákladní automobily. V minulosti se zabývala vývojem letadel i rychlovlaků. Článek je ve slovenštině.

 • České přístroje opět letěly do vesmíru

  České přístroje opět letěly do vesmíru

  Úkolem evrospkých satelitů Swarm je monitorovat slábnoucí magnetické pole Země, jeho výkyvy, směr a sílu. Na přesnost měření mohou mít vliv negravitační síly jako je třeba síla slunečního větru. S eliminací těchto nepřesností pomáhají na palubách této trojice přístroje zvané mikroakcelerometry, které sestavovaly „zlaté české ruce“.

 • Čech uspěl s nápadem spojit peněženku a pouzdro na iPhone

  Čech uspěl s nápadem spojit peněženku a pouzdro na iPhone

  Už v březnu by se v prodeji mohly objevit speciální peněženky „iWallie“, které fungují také jako obal na oblíbený chytrý mobilní telefon iPhone. Jejich autorem je patnáctiletý Jan Švarc, jeho nápadu si již všimli ve světě, článek o iWallie se objevil na domovské stránce prestižního webu Mashable.

 • Kunovice chtějí vyrábět 24 nových letadel ročně

  Kunovice chtějí vyrábět 24 nových letadel ročně

  Ambiciózní plány má v minulosti proslulá továrna na letadla v Kunovicích – dnes Aircraft Industries. S odkoupením společnosti ruským vlastníkem se firmě otevřel ruský trh, kde by byl o nová česká letadla zájem. Firma by ráda proto zmodernizovala svůj letoun L-410. Již v dnes se do starších modelů přidávají vylepšené díly z prototypu. Zcela zmodernizované letadlo by chtěla společnost vyrábět od roku 2015 až…

 • Obrození českého letectví

  Obrození českého letectví

  Podaří se obnovit zašlou slávu českého letectví? Ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze pracují na návrhu nezvyklého nízkonákladového letadla „HELENA“. Na tomto letounu mají kromě řady českých firem spolupracovat i společnosti z Polska, Slovenska a Německa. Kdyby šlo vše podle plánů a podařilo se sehnat peníze, především z Evropské unie, prototyp HELENy za zhruba 1,5 miliardy korun vzlétne po roce 2030. Stroj by neměl…