druhá světová válka
-
Přijďte na Dny české historie, čeká vás nejen 200 kusů vojenské techniky
V sobotu 25. dubna pořádá Asociace nositelů legionářských tradic (ANGLET) v obci Křivsoudov Dny české historie. Čeká vás bohatý program pro děti i dospělé. Například spanilá jízda více než dvoustovky amerických vojenských vozidel, ukázky historické vojenské techniky, výzbroje i výstroje, výstava věnovaná 70. výročí konce druhé světové války, promítání filmů, dětské atrakce, soutěže a z kulturního programu například skupina Taxmeni či Martin Maxa.…
-
Interaktivní mapa čs. opevnění
Server Opevnění.cz vytvořil interaktivní mapu československého opevnění. Podívejte se, kam se vydat k nejbližšímu bunkru, který měl chránit Masarykovu republiku.
-
Den Sokola: Před lety nacisté Sokol zakázali. Přežil, nacisté ne
Dnes, 8. října, si připomínáme události z roku 1941, kdy nacističtí okupanti provedli zátah na Sokol. Majetek organizace zabavili, významné členy mučili, pozavírali anebo odvlekli do koncentračních táborů. Sokol ale teror nacistického a následně i komunistického režimu přežil. 8. říjen si připomíná jako „Památný den Sokola“, kterým chce uctít památku všech sokolů.
-
Unikátní fotografie čs. parašutistů – komentovaná prohlídka
Organizujeme další komentovanou prohlídku, opět se skvělým Michalem Burian z Vojenského historického ústavu. Tentokrát nás provede výstavou „Tváře odvážných“, kde uvidíte dosud nezveřejněné unikátní fotografie našich parašutistů a vyslechnete si jejich zajímavé příběhy. Komentovaná prohlídka se koná v neděli 12. října v 16:10 na Pražském hradě.
-
Před 76 lety přijalo ČSR potupnou dohodu z Mnichova
„Československo přijalo s protestem,“ píše palcový titulek Národních listů ze dne 1. října 1938. O den dříve přijala československá vláda „dohodu čtyř mocností“ z Mnichova, na jejímž základě přišlo o sudety ve prospěch Německa. Později ztratilo další území ve prospěch Maďarska a Polska.
-
Pojďte na pochod po stopách odbojářů a získejte pamětní medaili
ANLET pořádá 13. září 2013 první ročník pochodu ve stopách výsadku skupiny Spelter. Pokud se registrujete včas, můžete po absolvování pochodu získat pamětní medaili. Ve spolupráci s domácím odbojem dokázala skupina Spelter sjednotit 12 různých odbojových skupin přibližně s 200 členy. Organizace působila od května 1944 až do konce války v oblasti od Brtnice k…
-
Podpořte film o mobilisaci 1938
Film o září 1938 připravují studenti a absolventi Univerzity Palackého. Pojednává o osudech Jana Holého, účetního malé zlínské sodovkárny, který je roku 1938 povolán v rámci mobilizace k obraně Československa. V bunkru se potkává s řadou rozdílných mužů: komunistou, sudetským Němcem, Slovákem i synem legionáře. Filmaři vás žádají o podporu.
-
Připomínejme si zničení Lidic. Jsou lidé, kteří ho popírají
V těchto dnech si připomínáme smutná výročí vyhlazování a vypalování vesnic Lidic, Ležáků a dalších. Pouhých 69 let po druhé světové válce se objevují lidé, kteří tyto zločiny popírají. Bohužel si mnozí z nich říkají vlastenci. Nenechme si ukrást vlastenectví.
-
Je to 69 let od konce války
Než si vyrazíte někam užívat dny volna, vzpomeňte si na důvod tohoto státního svátku. Vzpomeňme na naše předky, kteří se přesně před 69 lety radovali z konce doposud nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva. Ve světle posledních událostí na Ukrajině najednou odkaz na konec druhé světové války vypadá živěji, než jsme si ještě před rokem uvědomovali.
-
Karel Janoušek – jediný Čechoslovák s titulem leteckého maršála RAF
narozen: 30. 10. 1893 v Přerově zemřel: 27. 10. 1971 v Praze Voják, čs. divizní generál (in memoriam povýšen do hodnosti armádní generál), jediný Čechoslovák nosící titul Air Marshal RAF, inspektor československého letectva ve Velké Británii, politický vězeň. Karel Janoušek se narodil 30. října 1893 v Přerově do rodiny oficiála říšských státních drah. Vystudoval české Vyšší reálné gymnasium v Přerově (1912), pak absolvoval abiturientský kurs na místní německé…