České zabijačky jsou a budou

Sociálními sítěmi i bulvárními médii se šíří mýtus, že Evropská unie zakázala české zabijačky. Jak je to ale doopravdy? Nemusíte mít strach, zabijačky jsou a budou. EU je vůbec neomezuje a jde o několik let starou lež.

O zákazu tzv. obecních zabijaček rozhodl náš stát už minimálně v šedesátých letech. Omezení se ale nevztahuje na domácí zabijačky. Podle české Státní veterinární správy není zabíjení zvířete a jeho porcování žádným veřejným divadlem (natož, aby se na to dívaly děti). Navíc tradice „obecních zabijaček“ je podle veterinářů mýtus, který tak trochu vytvořil malíř Josef Lada.

Pokud jste ale byli na nějaké té obecní veselici, kde ale ty vepřové pochoutky byly, pravděpodobně nešlo o obecní zabijačku, ale o vepřové hody. To znamená, že dané zvířátko bylo poraženo ve specializovaném zařízení – pravděpodobně jatkách a ne na daném místě. To totiž český zákon umožňuje a je to také v podstatě to, pod čím si většina lidí představuje obecní zabijačku.

Se lží o zákazu českých zabijaček se šíří i mýtus, že Evropská unie zakázala „české zabijačky“, ale povoluje rituální halal porážku. To je také nesmysl, protože ani to EU přímo neupravuje. Naopak podle nařízení Rady z roku 2009 o rituálních porážkách rozhodují národní státy – o zákazu či povolení halal, košer a dalších podobných porážek tedy rozhoduje český stát.

Více v tomto komentáři.

Zdroje:

EU nezakázala domácí zabijačky

Zabijačky: Pláč na špatném prasečím hrobě

Nařížení Rady z roku 2009

Zabijačky jako pseudotéma

Poděkování za pochopení zabijaček

Prasečí zabijačku nám EU ani nikdo jiný nezakázal


Uveřejněno

v

od