československé legie
-
VIDEO: Přijďte do zákopů první světové války
Až do konce roku 2015 budeme moci ve vojenském muzeu na Žižkově navštívit výstavu V zákopech první světové války. Byli jsme na zahájení a zde je krátká pozvánka i s krátkým rozhovorem s jedním z autorů – Michalem Burianem. Zároveň chceme uspořádat komentovanou prohlídku, napište nám, máte-li zájem se zúčastnit!
-
Vojenská technika i hry pro děti na Dnech české historie
Promítání filmů, výstava o českých hrdinech v první světové válce, paintball pro děti, koncerty a dokonce Švejk. To vše čeká návštěvníky akce zvané Dny české historie, která se koná 26. dubna v Křivsoudově.
-
Sledujte příběh československých legií v komiksu
Před sto lety vznikly československé legie. Naši hrdinové povstali se zbraní v ruce, aby bojovali za českou a slovenskou samostatnost. K výročí této slavné éry české historie vychází v časopisu ABC komiks „Stopa legionáře“. Každého nadšeného Čecha příběhy našich hrdinů jistě potěší – doporučujeme!
-
Karel Janoušek – jediný Čechoslovák s titulem leteckého maršála RAF
narozen: 30. 10. 1893 v Přerově zemřel: 27. 10. 1971 v Praze Voják, čs. divizní generál (in memoriam povýšen do hodnosti armádní generál), jediný Čechoslovák nosící titul Air Marshal RAF, inspektor československého letectva ve Velké Británii, politický vězeň. Karel Janoušek se narodil 30. října 1893 v Přerově do rodiny oficiála říšských státních drah. Vystudoval české Vyšší reálné gymnasium v Přerově (1912), pak absolvoval abiturientský kurs na místní německé…
-
Švédská skupina vzdává hold českému hrdinovi
Švédská kapela nazpívala píseň o československém hrdinu Karlu Janouškovi. Bojoval v legiích, účastnil se bitvy o Británii a za komunismu byl „oceněn“ vězením.
-
Vzpomeňte si na hrdiny od Těšínska – při výletu na Polední
V rámci oslav 95. výročí Sedmidenní války o Těšínsko se 24. a 25. ledna uskuteční „Legiomarš“ na horu Polední u Bystřice. O co tehdy šlo, a o co mladé Československo bojovalo? Dozvíte se zde.
-
Uctěte české hrdiny a veterány vlčím mákem
Hlavně v západní Evropě je zvykem vzdávat čest padlým hrdinům i válečným veteránům vlčím mákem na klopě. Symbol vznikl po první světové válce – vlčí mák byla totiž první viditelná rostlina, která vyrašila na dělostřelectvem zničenou půdou. Uctěte památku padlých českých bojovníků i vy!
-
Vztah Masaryka a armády prezentuje putovní výstava
Putovní výstava představuje vztah TGM k armádě. Od 9. října do 6. listoapdu 2013 narazíte na dvacet panelů a desítky exponátů ve vestibulu Univerzity obrany v Brně.
-
„Zpátky, ni krok“ je původně sokolské a legionářské heslo.
Podobně jako Baťovo „Buď práci čest“, tak i heslo „Zpátky ni krok“ bylo zneužito komunistickou ideologií. To, že legionáři používali toto heslo můžete vidět na příklad v naší sekci propaganda. Dávno před tím to bylo také jedním z hesel Sokola (s kterým byly legie velmi spjaty). Heslo zpátky ni krok je i v jedné z ústředních sokolských písní, která se jmenuje, jak jinak, „Ku předu“. Její…
-
Šnejdárek Josef
Narozen: 2. dubna 1875 v Napajedlech Zemřel: 13. května 1945 v Casablance Československý voják, armádní generál, francouzský legionář, účastník Sedmidenní války o Těšínsko a bojů na Slovensku proti Maďarské republice rad, zemský vojenský velitel v Košicích (1925-1932) a zemský vojenský velitel v Bratislavě (1932-1935). Josef se narodil v rodině mlynáře kousek od Napajedel. Jeho matka však krátce po jeho prvních narozeninách zemřela (červen 1876) a otec její smrt nesl…