Sokol

  • Den Sokola: Před lety nacisté Sokol zakázali. Přežil, nacisté ne

    Den Sokola: Před lety nacisté Sokol zakázali. Přežil, nacisté ne

    Dnes, 8. října, si připomínáme události z roku 1941, kdy nacističtí okupanti provedli zátah na Sokol. Majetek organizace zabavili, významné členy mučili, pozavírali anebo odvlekli do koncentračních táborů. Sokol ale teror nacistického a následně i komunistického režimu přežil. 8. říjen si připomíná jako „Památný den Sokola“, kterým chce uctít památku všech sokolů.

  • Prožijte vlastenecký víkend!

    Prožijte vlastenecký víkend!

    O víkendu jdeme na exkurzi do libeňské Sokolovny a v neděli tradičně uctít památku T. G. Masaryka do Lán s možností navštívit místní muzeum TGM. Připojte se, bude to velmi zajímavé. :)

  • VIDEO: Přijďte do zákopů první světové války

    VIDEO: Přijďte do zákopů první světové války

    Až do konce roku 2015 budeme moci ve vojenském muzeu na Žižkově navštívit výstavu V zákopech první světové války. Byli jsme na zahájení a zde je krátká pozvánka i s krátkým rozhovorem s jedním z autorů – Michalem Burianem. Zároveň chceme uspořádat komentovanou prohlídku, napište nám, máte-li zájem se zúčastnit!

  • 8. říjen, Památný den Sokola

    8. říjen, Památný den Sokola

    Poprvé se koná Památný den Sokola připomínající neoblomnost Sokolů i ve chvíli, kdy byla organizace zakázána nacisty.

  • Za Sokolem do roku 1912

    Za Sokolem do roku 1912

    Jak asi vypadal Všesokolský slet v roce 1912? Tehdy svět ani netušil, že se během pár let ocitne ve světové válce.

  • Pozdrav „nazdar” vznikl v roce 1851.

    Pozdrav „nazdar” se začal používat od 14. dubna 1851, kdy byla vyhlášena sbírka na vybudování Národního divadla. Po Praze tehdy začali chodit výběrčí s pokladničkami, na kterých byl nápis „Na zdar Národního divadla”. Díky tomu, že lidé byli štědří a peníze a šperky se vybírali opravdu po celém státě, se pozdrav rychle rozšířil po celých Čechách, Moravě a dokonce zavítal i na Slovensko.

  • „Zpátky, ni krok“ je původně sokolské a legionářské heslo.

    Podobně jako Baťovo „Buď práci čest“, tak i heslo „Zpátky ni krok“ bylo zneužito komunistickou ideologií. To, že legionáři používali toto heslo můžete vidět na příklad v naší sekci propaganda. Dávno před tím to bylo také jedním z hesel Sokola (s kterým  byly legie velmi spjaty). Heslo zpátky ni krok je i v jedné z ústředních sokolských písní, která se jmenuje, jak jinak, „Ku předu“. Její…

  • XV. Všesokolský slet

    Přinášíme vám galerii fotografií z XV. Všesokolského sletu, který se konal v Praze v rok výročí 150 let od založení Sokola. V neděli 1. července prošel Prahou průvod všech sokolských žup nejen z celé České republiky, ale také ze světa. Velké zastoupení měl Sokol ze slovanských zemí, příjemným překvapením byli zástupci lužickosrbských sokolů, kteří hráli na hudební nástroje a zpívali lužickosrbské lidové písně.…