Přinášíme Vám seznam akcí, které se konají k příležitosti 97. výročí vzniku samostatného československého státu. Doufáme, že Vám následující seznám pomůže při rozhodování, co o státní svátek dělat.
Další z unikátních videí, které zachycuje řeč našeho prvního presidenta T. G. Masaryka. Tentokrát hovoří o budoucnosti televizního vysílání, které bylo v roce 1929, kdy byl snímek pořízen, ještě v plenkách. U nás se televize začala pořádně rozvíjet až v padesátých letech.
Server Opevnění.cz vytvořil interaktivní mapu československého opevnění. Podívejte se, kam se vydat k nejbližšímu bunkru, který měl chránit Masarykovu republiku.
Mýtus, že se na Slovensku a mezi Rusíny 28. říjen neslaví vyvrací Pavol J. Halagovec, který nám zaslal fotografii ze setkání v Košicích. Přečtěte si, co k 28. říjnu vzkazuje…
Vybrali jsme pro vás seznam akcí, kam můžete zajít na státní svátek 28. října (hned potom, co vyvěsíte vlajku ;). Seznam stále doplňujeme, najdete v něm slavnosti konající se ve všech koutech naší republiky.
Organizujeme další komentovanou prohlídku, opět se skvělým Michalem Burian z Vojenského historického ústavu. Tentokrát nás provede výstavou “Tváře odvážných”, kde uvidíte dosud nezveřejněné unikátní fotografie našich parašutistů a vyslechnete si jejich zajímavé příběhy. Komentovaná prohlídka se koná v neděli 12. října v 16:10 na Pražském hradě.
V minulosti se uvažovalo, že Česko bude mít, podobně jako za první republiky, velký státní znak, který drží lvi. Návrh počítal s tím, že by historické Čechy nesymbolizoval dvouocasý lev, ale přemyslovská “plamínková” orlice. Lev by symbolizoval všechny české země (tak jak tomu historicky bylo). Podívejte se.
“Československo přijalo s protestem,” píše palcový titulek Národních listů ze dne 1. října 1938. O den dříve přijala československá vláda “dohodu čtyř mocností” z Mnichova, na jejímž základě přišlo o sudety ve prospěch Německa. Později ztratilo další území ve prospěch Maďarska a Polska.
Až do konce roku 2015 budeme moci ve vojenském muzeu na Žižkově navštívit výstavu V zákopech první světové války. Byli jsme na zahájení a zde je krátká pozvánka i s krátkým rozhovorem s jedním z autorů – Michalem Burianem. Zároveň chceme uspořádat komentovanou prohlídku, napište nám, máte-li zájem se zúčastnit!
Film o září 1938 připravují studenti a absolventi Univerzity Palackého. Pojednává o osudech Jana Holého, účetního malé zlínské sodovkárny, který je roku 1938 povolán v rámci mobilizace k obraně Československa. V bunkru se potkává s řadou rozdílných mužů: komunistou, sudetským Němcem, Slovákem i synem legionáře. Filmaři vás žádají o podporu.