Odborníci se shodují, že výkon našich vojáků v bitvě o Kyjev v listopadu 1943 byla nejlepší a ukázková ofenzivní akce československých jednotek na východní frontě. Spolu s Rudou armádou se Čechoslovákům podařilo dobýt město, tehdy v propagandistickém duchu – v den výročí VŘSR. Shodou okolností to byli právě Čechoslováci, kteří do centra města vstoupili první.
Původně měly totiž centrum města osvobodit tanky generálporučíka Andreje Kravčenka. Ale především díky rozkazu československého generála Jana Kratochvíla pokračovat v boji i po splnění cílů se stalo, že místo sovětských tanků byly v centru první tanky Čechoslováků. V době komunistické totality se ale o Kratochvílově rozkazu mlčelo a mnozí českoslovenští hrdinové upadli v nemilost.
Server Lidovky.cz připravil „retro“ online reportáž z kyjevské bitvy. Sledovat ji můžete zde.
Československá vlajka nad městem zavlála ve 3 ráno
Zde je stručný popis bitvy z české Wikipedie:
„Československá brigáda stála doposud v záloze, bitvy se účastnili zatím pouze dělostřelci. Ráno 5. listopadu však dostala úkol, kterým bylo dobytí kyjevského předměstí Priorka. Koordinovaný útok brigády se zkomplikoval ve 14 hodin, kdy v důsledku opožďování sovětského souseda si byl nucen 2. prapor krýt své levé křídlo sám. V tomto okamžiku přešlo velení na střední důstojnické kádry, ovládající útok na ohniskovou obranu nepřítele. Československé tanky s výsadkem obcházely jednotlivé opěrné body, které pak likvidovali pěšáci za pomoci dělostřelců. V 16 hodin dobyli Buršíkovi vojáci továrnu Bolševik a pronikli na okraj Kyjeva. V té době pronikla rota Tesaříkových lehkých tanků do týla Němců, kteří drželi pevnůstky před 2. praporem a umožnila tak jejich postup. O hodinu později se podařilo klešťovým úderem dobýt filmové ateliéry, čímž byl v 17.45 hodin splněn denní úkol brigády. Další útok měl dle plánu pokračovat až druhý den v 6 hodin ráno, ovšem generál Jan Kratochvíl, který postupoval v řadách útočící brigády, vydal rozkaz k dalšímu útoku. Odehrávaly se noční boje, při nichž českoslovenští vojáci jako první dosáhli centra Kyjeva. Nad ukrajinskou metropolí zavlála československá vlajka. 6. listopadu ve 4 hodiny ráno byl Kyjev osvobozen.“
Dobový zpravodajský žurnál o osvobození města